Pokud tisknete modely z PLA, které jsou složené z více částí, určitě jste už řešili, čím je slepit, aby spoj držel, nebyl vidět a model zůstal hezký i po dokončení. Sama jsem si tím prošla několikrát a přináším vám své postřehy, fotky i tipy, co mi (ne)fungovalo.

Sekundové lepidlo: nejběžnější volba, ale s bílými fleky

Sekundové lepidlo (cyanoakrylát) je asi nejčastější volba – seženete ho všude, stojí pár korun a většina lidí ho má doma. Slepit s ním jde skoro všechno, ale u PLA má jeden zásadní problém: bílé fleky.

Na fotce Garfilda je vidět, jak po slepení zůstaly v některých místech matné mapy, které se už nedají odstranit:

Jak sekundové lepidlo dokáže zničit výtisk.

Aby toho nebylo málo, i u hlavolamu, kde jsem si opravdu dávala záležet a lepidlo nanášela opatrně, se stejně objevily bílé fleky. V rozích jsou jasně vidět světlé stopy, které už prostě nejdou odstranit:

Tyto fleky vznikají kvůli výparům z lepidla, které při schnutí reagují s vlhkostí ve vzduchu a usazují se na povrchu PLA jako bílý povlak (tzv. blooming). Nejvíc je to vidět na tmavých nebo lesklých modelech a je to čistě estetický problém, který ale výrazně kazí vzhled.

Navíc, když sekundové lepidlo jednou otevřu, příště je boj se do něj dostat – uzávěr zalepený, tryska ucpaná, a místo lepení řeším, jak lepidlo vůbec použít.

Pokud už sekundové lepidlo použijete, doporučuju gelovou variantu (například Loctite Super Glue Gel nebo Gorilla Super Glue Gel). Gel nestéká, lépe se dávkuje a fleky jsou méně výrazné. Ale co se osvědčilo mně, nemusí sedět každému – záleží na typu modelu i šikovnosti rukou. Vždy doporučuju vyzkoušet nejdřív na kousku odpadu.

Tavná pistole: rychlost, ale i spousta úskalí

Tavná pistole je často první volba, když potřebujete něco rychle slepit. Na větší plochy je to fajn – spoj drží hned a práce je hotová za pár vteřin. Jenže jakmile přijde na drobné detaily, začínají problémy.

Lepidlo z tavné pistole má tendenci téct a rozmazávat se, což je u malých dílů nebo úzkých spár téměř nemožné uhlídat. Nejvíc mě rozčilovalo tzv. vláskování – ty tenké nitky lepidla, které se táhnou z trysky a lepí se na prsty, stůl i okolní části modelu. I když se snažím být opatrná, vždycky mi na modelu nebo kolem něj zůstaly lepicí „vlásky“, které je potřeba po zaschnutí odstranit.

U PLA je navíc potřeba dávat pozor na teplotu. Tavné lepidlo je opravdu horké a PLA měkne už kolem 60 °C. Pokud lepidlo nanesete na tenčí stěnu nebo detail, může se stát, že se model v místě spoje zvlní nebo zdeformuje. To je zvlášť nepříjemné u přesných nebo designových modelů. Spoj bývá často viditelný a někdy i objemný – hlavně pokud použijete větší množství lepidla. Na pohledových částech modelu to prostě není ono.

Tavnou pistoli proto používám jen na velké, nenáročné spoje nebo tam, kde na vzhledu tolik nezáleží. Na detaily, jemné díly nebo tam, kde chci čistý a nenápadný spoj, raději volím jiné lepidlo.

B-6000: přesné, levné a bez fleků

Po těchto pokusech jsem objevila lepidlo B-6000 (nebo B-7000). Zaujalo mě hlavně tím, že má tenkou špičku, takže se s ním dá lepidlo nanést opravdu přesně i na malé detaily. Spoj je čistý, průhledný a hlavně – žádné bílé fleky. Lepidlo je pružné, nevysychá v tubě a po vytvrdnutí drží opravdu dobře. Má sice „chemický“ zápach, ale s výsledkem jsem spokojená a hlavně cena je velmi příznivá – na Temu nebo podobných shopech ho pořídíte opravdu za hubičku.

Co ještě stojí za zmínku? Epoxidová lepidla

Často se doporučují i dvousložková epoxidová lepidla, hlavně pokud potřebujete opravdu pevný spoj – například na mechanicky namáhané díly nebo větší modely. Epoxid má několik výhod:

  • Spoj je velmi pevný a odolný – často pevnější než samotné PLA.
  • Vyplní i větší mezery, takže je vhodný i tam, kde díly přesně nelícují.
  • Některé druhy lze použít i pro povrchovou úpravu (epoxidové „vyhlazení“ povrchu).

Epoxid ale není úplně bez práce – musíte smíchat dvě složky, pracovat rychle a počítat s delší dobou vytvrzení (většinou kolem 24 hodin). Některé epoxidy při tuhnutí hřejí, což může u tenkého PLA způsobit deformaci, ale obecně je epoxid velmi univerzální a pevný.
Osobně zatím s epoxidem na PLA zkušenost nemám, ale podle testů a doporučení uživatelů je to spolehlivá volba pro opravdu trvalé a silné spoje.

Co když se objeví bílé fleky po lepení?

Pokud se Vám na modelu objeví bílé fleky po sekundovém lepidle (jako na mých fotkách), většinou už to nejde úplně zachránit. Ale podle tipů ostatních uživatelů a výrobců lepidel někdy pomůže lehce přetřít fleky vazelínou, rostlinným olejem nebo WD-40 a pak je setřít hadříkem. Někdo doporučuje i krátké ofouknutí horkovzdušnou pistolí nebo jemné přebroušení.
Osobně jsem tyto opravy zatím nezkoušela, ale pokud máš odvahu experimentovat, můžeš to na nenápadném místě nebo na zbytcích filamentu vyzkoušet.

Moje tipy na závěr

  • Povrch vždy očistit a lehce přebrousit.
  • Lepit radši méně než víc – přebytečné lepidlo dělá nepořádek a fleky.
  • Na detaily je za mě nejlepší B-6000 nebo gelové sekundové lepidlo, ale opravdu doporučuju vyzkoušet, co sedne právě vám.
  • Tavnou pistoli používat jen na velké plochy a tam, kde nevadí případné zdeformování.
  • Pokud potřebujete opravdu pevný spoj, zvažte epoxid – zvlášť na větší nebo namáhané díly.
  • Vždy si lepidlo vyzkoušejte na kousku odpadu, každý model a filament se může chovat trochu jinak.

Pokud máte vlastní tipy, co vám na PLA lepení funguje, klidně mi napište – ráda zkusím něco nového. Za mě už klasické sekundové lepidlo na hezké modely nepatří. B-6000 mi zatím zachránilo všechny další pokusy – a o to větší radost mám z každého slepeného výtisku, který zůstane hezký i po lepení.