Představte si ten pocit, když poprvé vidíte, jak se z ničeho stává něco hmatatelného. Přesně taková byla moje první zkušenost s 3D tiskem. Z počátečních obav až po naprosté nadšení - moje cesta začala s kompaktní tiskárnou Prusa Mini+, která mi ukázala, že 3D tisk není jen pro technické nadšence. V tomto článku se s vámi podělím o své první kroky ve světě 3D tisku a svou cestu od začátečnické tiskárny k pokročilejším modelům.
První setkání s 3D tiskem
Když jsem se poprvé dostala k 3D tisku, bylo to právě v Hotend.cz. Upřímně řečeno ze začátku jsem se tisku spíš obávala a snažila se mu vyhýbat. Sledovala jsem sice, jak Pavel Tajduš tiskárny pouští, a ptala se ho, jak co funguje, ale sama jsem se do toho pustit neodvažovala.
Ve firmě stála nenápadná malá tiskárna, která mě však svými rozměry nějak přitahovala. 😄 Působila přátelsky a méně komplikovaně než větší modely. Jak jsem později zjistila, jednalo se o Prusa Mini+, jednu z nejpopulárnějších kompaktních 3D tiskáren českého výrobce Josefa Průši.
První tisk - překonání obav
Po čase mě Pavel přesvědčil, abych se o tisk pokusila sama. Po základním školení, kde mi ukázal, jak připravit model ve sliceru, nastavit tiskárnu a spustit tisk, jsem si rychle připravila svůj první tiskový soubor. Pak už to šlo hladce – spustila jsem tisk a sledovala, jak tiskárna vrstvu po vrstvě vytváří můj první výtisk.
Tehdy jsem ještě neměla oko na detaily jako špatné přilnutí vrstev nebo drobné nedokonalosti. Pro mě byl zázrak už jen ten fakt, že tiskárna opravdu vytvářela trojrozměrný objekt podle mých pokynů.
Výsledek nebyl dokonalý, ale pro mě bylo důležité, že jsem tiskla a začala chápat, jak celý proces funguje. To mě motivovalo, abych se zeptala Pavla, zda si Prusa Mini+ mohu na víkend půjčit i domů a vyzkoušet tisk sama. Samozřejmě souhlasil 😃
Půjčení tiskárny domů
Doma jsem tiskárnu zapojila a ukázala ji manželovi a dětem. Děti si hned vybraly několik modelů z webů jako Printables.com nebo 3dcult.com a celý víkend jsme tiskli různé předměty.
Prusa Mini+ je malá tiskárna s omezenou tiskovou plochou, takže větší objekty na ní nevytisknete. To mi došlo, když jsem chtěla vytisknout větší vázu. Také rychlost tisku nebyla nijak závratná, ale pro začátečníka jako jsem byla já, to byla ideální tiskárna k učení.
Přechod na pokročilejší technologii
Později Pavel do firmy přinesl tiskárnu Bambu Lab P1P. Ta nabízí větší tiskovou plochu a výrazně rychlejší tisk. Tisk je přesnější, tišší a nastavení přes displej pohodlnější. Díky moderním technologiím, jako je aktivní kompenzace vibrací a automatické vyrovnávání podložky, tiskárna zvládá rychlejší a kvalitnější výtisky.
Postupně jsem přešla na Bambu Lab P1P, ale Prusa Mini+ zůstala v mé paměti jako první tiskárna, na které jsem se naučila základům 3D tisku.
Závěr
První zkušenost s Prusa Mini+ mi pomohla pochopit základy 3D tisku a získat potřebné zkušenosti. I když tiskárna není nejrychlejší a má menší tiskovou plochu, pro začátečníky je to praktický a spolehlivý nástroj. Díky ní jsem se naučila, jak tisk funguje, a mohla jsem pokračovat dál s dalšími projekty a tiskárnami.
Jaká byla vaše první zkušenost s 3D tiskem? Začínali jste také na menší tiskárně, nebo jste rovnou skočili do hlubší vody s pokročilejším modelem? Podělte se o své zážitky v komentářích!